SAQA Blog
Pinterest
Facebook - SAQA
Facebook - SAQA

Board of Directors, Staff & Committees

Click on names for further info about each Board member or staff


Board of Directors

Have a concern to share with the board? Email Board.

Nominations being accepted for Board Members

Deborah Boschert

Deborah Boschert
Vice President Lewisville, Texas

Deborah Boschert

Vivika DeNegre
Guilford, Connecticut

 

Lisa Ellis

Lisa Ellis
President
Fairfax, Virginia

 

 

Susan Else

Susan Else
Santa Cruz, California

Marvin Fletcher

Marvin Fletcher
Treasurer
Athens, Ohio

headshot

Jayne Gaskins
Reston, Virginia

Valerie S Goodwin

Valerie Goodwin
Tallahassee, Florida

Gul Laporte - board member

Gul Laporte
Sintra, Portugal

headshot

Jeanne Marklin
Williamstown, Massachusetts

headshot

Dolores Miller
San Jose, California

headshot

Christine Nielsen
Nova Scotia, Canada

Lisa Walton, SAQA board member

Lisa Walton
Vice President
Sydney, Australia

Martha Wolfe - SAQA board member

Martha Wolfe
Secretary
Davis, California

Marcia Young

Marcia Young
East Freetown, Massachusetts


 


 
 

Executive Director & Staff

Executive Director

Martha Sielman, SAQA Executive Director

Hebron, Connecticut
email



Staff

Deidre Adams

Deidre Adams
Art Director
email

Daisy

Daisy Aschehoug
Marketing Outreach
Coordinator
email

Jennifer Gauerke

Jennifer Gauerke
Graphic Designer
email

Diane Howell

Diane Howell
SAQA Journal Editor
email

Allison Reker

Allison Reker
Membership
Coordinator / Editor
email

William Reker

 William N. Reker
Director of Global
Exhibitions
 email

Sandra Sider

Sandra Sider
Art Quilt
Collector Editor
email

Jennifer Solon

Jennifer Solon
Assistant Executive
Director
email

Jean Tutolo

Jean Tutolo
Development Director
email

Desiree Vaughn
 

Desiree Vaughn
Regional Reps
Coordinator
email

Cynthia Wenslow

Cynthia Wenslow
Social media
Coordinator
email
 



Special Project Volunteers

Leah Cottam - Journal proofreader

 

CURRENT COMMITTEES

Development Committee:
Dorothy Raymond (Chair), Carol Churchill, Lisa Ellis, Chris Nielsen, Martha Sielman, Jean Tutolo

Education Committee:
Deborah Boschert (Chair), Jeanne Marklin (Co-Chair), Elizabeth Bamberger, Valerie Goodwin, Celeste Janey, Kristin LaFlamme, Mary Mattimoe, Cindy Richard, Jennifer Solon, Maxine Thomas, Lee Vause, Martha Wolfe

   Exhibition Materials: Kristin LaFlamme, Celeste Janey 
   Mentorship/Webinars: Deborah Boschert, Cat Larrea, Mary Mattimoe, Cindy Richard
   University Education: Martha Wolfe, Elizabeth Bamberger, Maxine Thomas

Endowment Investment Committee:
Marvin Fletcher (Chair), Nancy Bavor, Lisa Ellis

Executive Committee:

Lisa Ellis (President), Lisa Walton (Vice President for Administration), Martha Wolfe (Secretary), Marvin Fletcher (Treasurer)

Exhibition Committee:
Chair: Gwyned Trefethen
Secretary/Vice-Chair: Suzan Engler

Exhibition Coordinator Manager: Sarah Ann Smith
International Coordinator: Gul Laporte
Juror Coordinator: Patricia Kennedy-Zafred
Prospectus Writer: Diane Powers Harris  
Regional Exhibition Coordinator: Betty Busby
Photo Detective: Elisabeth Nacenta de la Croix

Development Subcommittee Chair:  Heather Pregger
Exhibition Management Study Group Chair:  Susan Else
Presentation Study Group Chair: Jeanne Marklin
Showcase Study Group Chair: Heather Pregger

Members: Betty Busby, Susan Else, Suzan Engler, Sarah Entsminger, Diane Harris, Anne Hiemstra, Patricia Kennedy-Zafred, Gul Laporte, Cynthia Levis, Jeanne Marklin, Elisabeth Nacenta de la Croix, Heather Pregger, Daren Redman, Bill Reker, Sarah Ann Smith, and Gwyned Trefethen

Finance Committee:
Marvin Fletcher (Chair), Lisa Ellis, Margaret Phillips, Roxanne Schwartz, Marcia Young


International Advisory Committee:
Lisa Walton (Chair), Jenny Bowker, Bethany Garner, Misik Kim, Gul Laporte, Hsin-Chen Lin, Alicia Merrett, Elisabeth Nacenta de la Croix


Membership Advisory Committee:

Michelle Trachtman (Chair), Susie Monday (Secretary), Sharon Bass (JAM Rep), Sharon Buck, Christine Hager-Braun, Alicia Merrett, Clara Nartey, Allison Reker, Alison Schwabe

--JAM Advisory Group:
Sharon Bass (Chair), Margaret Abramshe, Maria Shell, Virginia Spiegel

--JAM Review Panel (2016-2017):
Sandra Lauterbach (2017 moderator), Alice Beasley, Leslie Tucker Jenison

 

Nominating Committee:
Lisa Walton (Chair), Linda Colsh, Marvin Fletcher

Regional Development Committee:
Jayne Gaskins (Chair), Sonja Campbell, Carolyn Higgins, Dolores Miller, Chris Nielsen, Candice Phelan, Jennifer Solon, Desi Vaughn

Regional Grants Review Committee:

Georgia French (Chair), Vou Best, Bethany Garner, Jennifer Solon, Desi Vaughn

Special Events Committee:
Susan Lapham (Chair), Vou Best, Kay Campbell, Cindy Grisdela, Jackie Heupel, Sherri McCauley, Diane Nunez, Patricia Pease, Maria Shell, Desi Vaughn, Gay Young